Rodzaje transportu

Bez transportu nie byłoby rozwoju żadnego kraju, ludzie nie mieliby szansy na szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. A towary nie mogłyby być dostarczane w odległe miejsca na całym świecie. W jaki sposób ludzie się przemieszczają?Istnieją cztery rodzaje transportu. Jest to transport lotniczy (powietrzny), transport wodny (statkiem), transport kolejowy (pociągami) i transport naziemny (kołowy, samochodowy). Poza tym transport dzielimy na towarowy i osobowy. Czym się różnią od siebie?

Transport kolejowy odbywa się pociągami. Są pociągi nowoczesne, które osiągają zawrotne prędkości i stare lokomotywy parowe, a które ciągną powoli wiele wagonów. Transport kolejowy obecnie – o napędzie elektrycznym – uznaje się za najbardziej ekologiczny transport na świecie. Z kolei korzystają ludzie i są przewożone towary (cargo).

Transport lotniczy to transport powietrzny, który odbywa się za pomocą samolotów. Mimo wielu katastrof lotniczych, uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych na świecie. Samolotami transportuje się również i towary i ludzi.

Transport wodny to podróże statkami, które pływają po rzekach (barki) i morzach oraz oceanach. Transport morski jest popularną drogą dostarczania dużych ilości różnych surowców – ropy, węgla itp.

Transport naziemny, czyli kołowy (samochodami) jest jednym z najniebezpieczniejszych sposobów przemieszczania się człowieka z punktu A do punktu B. Jednak motoryzacja rozwija się najszybciej, samochody współcześnie produkowane stają się coraz bezpieczniejsze.

Dodaj komentarz