Kto kupuje nowe samochody?

Kto kupuje nowe samochody? Polski rynek motoryzacyjny nie jest w najlepszej kondycji. Jego kondycja zależy od zasobności naszego portfela. Wiadomo też, że Polacy rzadko kupują nowe samochody, bo po prostu nas na nie nie stać. Rynek polskiej motoryzacji (ale marek zagranicznych) utrzymują zagraniczni kontrahenci. To oni przyjeżdżają do Polski i kupują samochody z naszych salonów. Wiele nowych aut z Polski nigdy nie ujrzy polskich blach – czyli nigdy nie będzie miało polskiej rejestracji, no chyba, że je odkupimy na przykład od Niemca czy Francuza.

Od dawna wiadomo, że część aut, które są sprzedawane przez polskich, rodzimych dilerów aut trafia od razu za granicę. Tam są rejestrowane. Oznacza to, że polski rynek samochodów nowych jest po prostu bardzo słabiutki tak naprawdę ledwo dyszy, co w żaden sposób nie powinno nas cieszyć. Kto i jakie marki kupuje?

Najrzadziej przez obcokrajowców w Polsce są kupowane marki japońskie i koreańskie. Najczęściej te najbardziej popularne klasy średniej – Skody, Volkswageny, Fordy, czy Kia. Co czwarte auto marki Peugeot, co dziesiąty Mercedes, co dziesiąte BMW nigdy nie ujrzy polskich tablic rejestracyjnych. Podobnie ma się sprawa z Renault i marką Citroen. Prawdziwym przebojem jest Dacia. Z danych zebranych przez portale badające statystyki sprzedażowe aut nowych wynika, że na ponad 6 tysięcy sprzedanych przez polskie salony Dacii, jedna trzecia nowych aut jest poza granicami naszego kraju.

Czy to dobrze, że tak się dzieje?

Dodaj komentarz