Bezpieczne samochody

Motoryzacja jak każda dziedzina techniki nie stoi w miejscu. Postęp w niej jest olbrzymi, zwłaszcza, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pasażerów korzystających z samochodów. Transport kołowy, a zwłaszcza osobowy jest uważany za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie.
Nowoczesne samochody są wyposażone w wiele systemów podnoszących bezpieczeństwo jazdy nimi tak pasażerów jak i kierowcy. Są to popularne pasy bezpieczeństwa. Są to także poduszki powietrzne. Poduszki powietrzne nie są już montowane tylko i wyłącznie z przodu. Występują jako kurtyny boczne, chronią kolana pasażera i kierowcy oraz są montowane w fotelach, by ochronić pasażerów siedzących z tyłu samochodu.
W nowoczesnych samochodach jako standard jest montowany system ABS, który zajmuje się kontrolą drogi hamowania, skraca ją, co w przypadku niespodziewanych sytuacji ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa.
Natomiast system kontroli trakcji ma za zadanie uchronić kierowcę przed niekontrolowaną zmianą pasa drogowego na przykład w wyniku zaśnięcia, czy zasłabnięcia lub chwilowej utraty kontroli na dojazdem. System ten ostrzega kierowcę przed niebezpieczeństwem.
Bezpieczne parkowanie to problem niejednego kierowcy. Współczesny samochód sam więc parkuje, bo jest wyposażony w specjalne czujniki i sensory, które mu to umożliwiają.
Co jeszcze wymyśli współczesna technika? Jak będą wyglądały samochody w przyszłości, czy będą nadal tak zachwycające?

Dodaj komentarz